Škola plní v živote každého človeka veľmi dôležitú úlohu. Okrem vzdelávania, výchovy je aj miestom, kde sa plnia sny, objavujú nové a nepoznané veci. Vďaka tomu vznikajú mnohé zážitky, ktoré si nemiesme v srdci celý život.
Jedným z týchto čriepkov radosti sú aj exkurzie, na základe ktorých spoznávame a objavujeme krásy okolo nás.
V októbri 2024 sa žiaci kvarty A a kvinty A vydali na poznávaciu exkurziu po Slovensku. Spoznali sme čaro jedinečnej papiernicky na Slovensku – Petrus. Každý si vyrobil vlastný papier, ktorý vraj vydrží viac ako sto rokov.
Naša škola hrdo nesie názov Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci, preto sme sa rozhodli navštíviť aj miesto pôsobenia Jozefa Miloslava Hurbana a to Hlboké. Kráčali sme po miestach, kde žil a tvoril náš menovec.
Navštívili sme jeho faru, pamätný dom, evanjelický kostol s úžasnou sochou Jozefa Miloslava Hurbana v životnej veľkosti. Týmto krásnym miestom nás sprevádzal jedinečný Mgr. Juraj Šefčík – evanjelický farár.
Naše kroky v decembri 2024 viedli za hranice Slovenska a to do Rakúska. Spoločne sme objavovali krásy Soľnohradska. Navštívili sme jedinečnú soľnú baňu v Halleine. Preobliekli sme sa do baníckeho odevu a so zatajeným dychom sme nasávali jedinečnú atmosféru.
Potom sme sa presunuli do Salzburgu – mesto W. A. Mozarta. V čase adventu nás mesto privítalo nádhernými vianočnými trhmi, slnečným počasím... Ďalší deň sme pokračovali do dedinky Strobl. Ponúkla nám jedinečné výhľady a to aj vďaka plavbe loďou po Wolfgangsee. Po vystúpení nás čakala prehliadka mestečka St. Wolfgang. Atmosféra tu bola magická. Jedinečná architektúra, nádherne vianočné trhy s úžasnými výrobkami. Vône jedál od výmyslu sveta. Jedným slovom bolo to úžasné.
Čerešničkou na torte bola návšteva mestečka Hallstatt. Toto jedinečné miesto nás chytilo za srdce, prekrásne počasie, výhľady na okolité hory. Nečudo, že je zapísané do svetového zoznamu UNESCO. Netradičnou bola aj návšteva kostnice v kaplnke svätého Michala, kde sa nachádzalo množstvo lebiek. Lebky boli vyzdobené originálnou maľbou, ktorá okrem symbolov zahŕňala aj meno a údaje o narodení a úmrtí daného zosnulého.
Veľké poďakovanie patrí pani riaditeľke Mgr. Ingrid Mikovčákovej, ktorá nám umožnila, aby sme mohli objavovať a spoznávať nové veci. Poďakovanie patrí ja triednym učiteľkám kvarty A a kvinty A Mgr. Martine Kováčikovej a Mgr. Gabriele Chalupkovej, ktoré nás s láskou týmito miestami sprevádzali. V Rakúsku sa k ním pridala aj naša pani vychovávateľka Ing. Júlia Brázdilová. Ďakujeme a tešíme sa nové miesta, ktoré spoločne objavíme.
žiaci Kvarty A a Kvinty A
V tento predvianočný čas nás, Sekundu A a Prímu A, vzali pani profesorky Miroslava Pišteková a Alena Nemcová na nádherný balet Luskáčik od Petra Iľjiča Čajkovského. Vytrénované baletky a baleťáci nám priblížili príbeh dievčatka Mášenky či Klárky, keďže jej meno sa prispôsobuje podľa autora rozprávkového príbehu. Sníva sa jej, že Luskáčik ožil, premenil sa na princa a bojuje s myším kráľom. Prevedie ju krajinami ako Španielsko, Čína, Rusko či arabské krajiny. Očaril nás tanec snehových vločiek i sóla mnohých iných tanečníkov. V závere, po tanci cukrovej víly, sa v sále ozýval obrovský aplauz.
V človeku je zakotvená prirodzená túžba objavovať a spoznávať. A samozrejme platí, že lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Aj preto sa žiaci Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana 27.11.2024 rozhodli navštíviť Oravu, a to konkrétne mesto Tvrdošín. Málokto vie, že práve v tomto meste sa nachádza pamiatka UNESCO. Ide o drevený kostolík, ktorý pochádza z 15. storočia. Kostol je národná kultúrna pamiatka a bol zapísaný ako jeden z ôsmich drevených kostolov v slovenskej časti Karpatského oblúka v zozname Svetového kultúrneho dedičstva. Žiaci boli unesení krásou, ktorá sa vo vnútri kostolíka nachádzala a boli vďační, že toto miesto navštívili.
Umenie a veda sú často chápané ako dva protiklady – umenie je ovplyvňované pocitmi, srší emóciami, zatiaľ čo veda dýcha rozvážnosťou, rozhýbava naše mozgové závity. Napriek tomu nie sú schopné bez seba existovať, sú pevne prepojené, o čom sa presvedčili 29. novembra 2024 triedy - III.C, III.E a III.D návštevou Slovenskej národnej galérie a Prírodovedného múzea SNM v Bratislave.
Naša stránka používa cookies. Ak sa chcete o nich dozvedieť viac a prípadne aj ako ich odstrániť, prečítajte si zásady používania cookies.